تعهد صفر خالص 2070 هند قابل دستیابی، مناسب و به موقع است

وقتی سابقه تاریخی در نظر گرفته شود، هند مسئول کمتر از 5 درصد از انتشار تجمعی دی اکسید کربن است (ایالات متحده 20 درصد بیش از هر کشور دیگری را به خود اختصاص می دهد). راهول تونگیا، کارشناس ارشد مرکز پیشرفت اجتماعی و اقتصادی در دهلی نو، می‌گوید: «اگر کسی بخواهد بودجه‌های کربن منصفانه را تقسیم کند، هند به عنوان یک قهرمان واقعی در نظر گرفته می‌شود.

اولکا کلکار، اقتصاددان و مدیر اقلیم مؤسسه منابع جهانی هند، می گوید صرف نظر از این، اعلام مودی برای برخی از محققان شگفتی خوشایند بود. او می‌گوید که این اهداف «ارتقای واضح» از اهداف قبلی است، و تعداد کمی از هند انتظار داشتند در کنفرانس امسال تعهدی به صفر برساند.

نوروز دوباش، استاد مرکز تحقیقات سیاست در دهلی نو، می گوید که هدف از نظر دیپلماتیک ضروری بود. اما او آن را بیشتر به‌عنوان یک «جعبه‌ای که باید بررسی شود» می‌بیند، زیرا تمام 10 تولیدکننده اصلی گازهای گلخانه‌ای به غیر از ایران، و اکثر اقتصادهای بزرگ دیگر، تعهدات خود را به صفر رسانده‌اند.

او استدلال می کند که آنچه می تواند نتیجه بیشتری داشته باشد، اهداف موقتی است که مودی به آنها اشاره کرد. مودی در سخنرانی خود متعهد شد که تا سال 2030، هند 500 گیگاوات ظرفیت برق از منابع بدون کربن (از جمله هسته ای) خواهد داشت و 50 درصد از “نیازهای انرژی” خود را از منابع تجدید پذیر دریافت می کند. و او متعهد شد که مجموع انتشار گازهای گلخانه‌ای هند را به میزان 1 میلیارد تن و شدت کربن آن (که انتشارات تولید شده با برق تولیدی را مقایسه می‌کند) تا 45 درصد، همچنین تا سال 2030 کاهش دهد.

دولت هند بعداً تصریح کرد که هدف 50 درصدی برای ظرفیت برق است. این بدان معناست که برای مثال، بیشتر انرژی مورد استفاده در بخش‌هایی که کربن زدایی سختی دارند مانند حمل‌ونقل را شامل نمی‌شود. همچنین در مورد ظرفیت است، نه تولید. دوباش توضیح می‌دهد که احتمالاً محدودیت‌های کمتری در مورد زغال سنگ نسبت به آنچه که برخی محققان در ابتدا تصور می‌کردند وجود خواهد داشت.