درن چیست ؟ (Drain)

در پایان عمل و پس از بخیه زدن پوست، دو لوله باریک به نام درن در دو طرف زیر پوست درن شکم قرار داده می شود تا خون تخلیه شود که به دو مخزن پلاستیکی کوچک در خارج از بدن وصل می شود. روزها خون جاری می شود بعد از عمل هر روز از زیر پوست خارج شده و تخلیه می شود. این دو لوله به مدت 3 تا 5 روز در جای خود باقی می مانند و پس از کاهش مقدار خون تخلیه شده خارج می شوند. در پایان عمل بند ناف را بانداژ می کنند و پوست را برش می زنند و گاز فشاری مخصوص روی شکم و پهلوها قرار می دهند.

درن های جراحی لوله های پلاستیکی کوچکی هستند درن چیست ؟ که گاهی اوقات در جراحی استفاده می شوند. یک سر این لوله ها توسط جراح در طول عمل وارد بدن شما می شود. انتهای دیگر لوله پس از چند روز توسط جراح اجازه برداشته می شود. لوله معمولاً چند روز پس از جراحی از بدن شما خارج می شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

نگاهی دقیق تر به زهکشی جراحی
چرا از درن های جراحی استفاده می کنیم؟
انواع زهکشی جراحی
مراقبت از زهکشی

انتهای این لوله ها که در خارج از بدن قرار دارند معمولا به کیسه های پلاستیکی “درن چیست” متصل می شوند تا هوا و مایعات جمع شده در محل جراحی خارج شوند. البته همه عملیات ها نیاز به زهکشی ندارند. در واقع این به جراح شما بستگی دارد که تصمیم بگیرد از آن استفاده کند یا نه.

نگاهی دقیق تر به زهکشی جراحی
جراحان از این لوله های پلاستیکی کوچک برای تخلیه مایع اضافی درن چیست در محل جراحی استفاده می کنند. بدون استفاده از این لوله ها، تجمع مایع در محل جراحی می تواند منجر به عفونت های بسیار شدید شود. مانند جراحی سینه و ریه که این خطر را به همراه دارد، هوا در این نواحی جمع شده و در نهایت منجر به تخریب ریه ها می شود.

چرا از درن های جراحی استفاده می کنیم؟
برخی از عمل ها در قسمت هایی از بدن که مایعات زیادی تولید می شود انجام می شود! به عنوان مثال، در جراحی زیر بغل که معمولاً بخشی از جراحی سرطان سینه است، از درناژ استفاده می شود. زیرا بعد از جراحی زیر بغل مایعات زیادی ترشح می شود.

بدون زهکشی، این مایعات جمع می شوند و چیزی شبیه آبسه درن چیست ایجاد می کنند که بسیار دردناک است. فشاری که این آبسه به اندام عمل شده وارد می کند نیز باعث توقف بهبودی اندام می شود. بنابراین، این عمل با استفاده از زهکشی، مایعات اضافی را بدون مشکل از بدن خارج می کند. هنگامی که ترشحات از مایع تخلیه می شود، به راحتی از بدن شما خارج می شود.

در مواردی که نیاز به انجام عملیات اورژانسی درن چیست مانند سوراخ شدن روده دارید. مایع عفونی که از روده نشت می کند می تواند پس از جراحی در بدن شما باقی بماند!

استفاده از درن های جراحی به حذف حداکثری این مایعات عفونی از بدن کمک می کند و خطر ابتلا به بیماری های عفونی را تا حد امکان کاهش می دهد.

زهکشی جراحی
پزشکان از تخلیه‌های جراحی برای عملیات‌هایی که می‌توانند مایعات را جمع‌آوری کنند، استفاده می‌کنند
آیا عملیات نقصی دارد؟!
نظر پزشکان و جراحان در مورد استفاده از درناژ جراحی بسیار متفاوت است. مجموعه ای از مطالعات جدید نشان می دهد که استفاده از زهکشی لزوماً روند بهبود را تسریع نمی کند. در برخی موارد حتی خود لوله های زهکشی نیز می توانند مشکلاتی مانند عفونت ایجاد کنند! یا می توانند روند بهبودی را به شدت کند کنند. لیست زیر مهمترین معایب برای شما است.

ممکن است باعث درد شود! اگرچه معمولاً دردناک نیست، اما در برخی درن چیست موارد بیمار ممکن است درد را تجربه کند.
با زهکشی، زمان بهبودی در بیمارستان طولانی تر خواهد بود.
استفاده از زهکشی در برخی نواحی، مانند قفسه سینه، حرکات شما را محدود می کند، که در نهایت می تواند زندگی عادی شما را مختل کند.
اگر آنها بیش از حد معمول در بدن شما بمانند، برداشتن آنها کمی سخت تر می شود و در نهایت یک اسکار روی بدن شما باقی می ماند.
[بیشتر بدانید: دلیل استفاده از درناژ در جراحی کاهش وزن درن چیست اسلیو چیست؟ ]
در کدام عملیات معمولاً از زهکشی استفاده می شود؟
همچنین در بالا ذکر کردیم که در همه عملیات ها از زهکشی استفاده نمی شود. استفاده از درناژ بستگی به شرایط و تشخیص جراح شما دارد. با این حال، عملیاتی وجود دارد که در آنها اغلب از زهکشی استفاده می شود. ما لیستی از این عملیات را برای شما آماده کرده ایم تا در مورد آنها بیشتر بدانید.

در عمل های اطراف گردن، مانند جراحی تیروئید، درن چیست معمولاً از درناژ استفاده می شود.
جراحی زیر بغل تقریبا همیشه با تخلیه همراه است!
عمل های اورژانسی معمولاً با تخلیه مواد سمی و عفونی تولید شده در قسمت های خاصی از بدن مانند روده و صفرا انجام می شود.
مقداری جراحی مغز
جراحی معده نیز به طور معمول از زهکشی استفاده می کند. درن چیست (البته معمولاً بعد از این عمل ترشحات از بینی خارج می شود!)
جراحی مثانه نیز به دلیل خطر بالای عفونت با درناژ همراه است.